Pogorszenie lub całkowita utrata słuchu znacząco wpływa na komfort codziennego życia. To nie tylko trudność komunikacyjna czy zagrożenie bezpieczeństwa, ale dla wielu osób również powód do wstydu. Trudno jest bowiem przyznać się zarówno przed bliskimi, jak i przed samym sobą, że nie wszystko jest dla nas słyszalne. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być aparat słuchowy. Jak działa i kiedy warto zacząć go stosować?

Jak działa aparat słuchowy?

Podstawowym zadaniem aparatu słuchowego jest przekazanie dźwięku do ucha w taki sposób, by był on słyszalny dla osoby, która niedosłyszy. Bez względu na to, jaki typ aparatu słuchowego postanowimy nabyć, składa się on z trzech elementów:

– mikrofonu – to element urządzenia, który odpowiada za prawidłowy pobór dźwięków z otoczenia: głosów innych osób, ale również szumu nadjeżdżającego auta czy po prostu muzyki, której chcemy posłuchać;

– wzmacniacza – samo pobranie dźwięku nie jest oczywiście wystarczające dla osoby, u której występują kłopoty ze słuchem. Aby faktycznie uzyskać optymalny efekt, konieczne jest wzmocnienie pobranych sygnałów dźwiękowych;

– głośnik – ta część odpowiada za przekazanie wzmocnionego odgłosu użytkownikowi aparatu słuchowego. Dzięki temu elementowi można zachować pełen komfort i prowadzić rozmowy bez obawy, że czegoś nie dosłyszymy.

Jak widać, aparat słuchowy może okazać się przydatnym urządzeniem, które podniesie komfort życia, ale również wpłynie korzystnie na bezpieczeństwo: przykładowo, przechodząc przez jezdnię, osoba niedosłysząca może usłyszeć zbliżający się szybko pojazd. Dodatkowo, dzięki aparatowi słuchowemu dla wielu osób możliwy jest powrót do życia społecznego, z którego wcześniej wycofały się w związku z ciągle towarzyszącym im uczuciem wstydu.

Komu przyda się aparat słuchowy?

Aparat słuchowy jest urządzeniem, w które powinna wyposażyć się każda osoba, u której występują kłopoty ze słuchem. Są to:

– ci, u których pogorszenie słuchu pojawiło się wraz z wiekiem – to naturalne, że wraz z upływem lat dochodzi do degeneracji narządu słuchu. W takim przypadku aparat słuchowy może stać się znacznym ułatwieniem, dzięki któremu powróci dawny komfort podczas oglądania telewizji czy rozmów z najbliższymi;

– osoby, u których pogorszenie słuchu jest wynikiem wypadku lub choroby – w takiej sytuacji aparat słuchowy także może pomóc i poprawić komfort życia. 

Każdorazowo, decyzję o konieczności użytkowania aparatu słuchowego powinien podjąć specjalista: otolaryngolog bądź audiolog. Nie można na własną rękę kupować tego typu sprzętu medycznego: nieodpowiednio dobrany aparat słuchowy może przynieść więcej kłopotów niż korzyści!

Pogorszony słuch – i co dalej?

Osoby, które podejrzewają u siebie pogorszenie słuchu, powinny wybrać się do specjalisty. Naturalnym jest jednak uczucie wstydu i myśl: „a co jeśli przesadzam?”. W takiej sytuacji dla własnego komfortu warto przeprowadzić test słuchu online. Pozwoli on podjąć decyzję w zakresie tego, czy wizyta u specjalisty i towarzyszący jej dobór odpowiedniego aparatu słuchowego rzeczywiście jest konieczny.