Obecne czasy nie sprzyjają oszczędzaniu. Z jednej strony borykamy się z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa, z drugiej natomiast z rosnącą inflacją. Niskie stopy procentowe oferują minimalny zysk, przez co niektóre lokaty stanowią pułapkę, która uwięzi nasze oszczędności na kilka lat, co przy spadku siły nabywczej pieniądza stanowi fatalne połączenie. Na co zwrócić uwagę podczas inwestowania?

Nieruchomości i sektor budowlany

W pierwszej kolejności trzeba nadmienić, że światowy rynek nieruchomości przeżywa obecnie spory wzrost cen, co obniża jego atrakcyjność dla wielu klientów. Z tego powodu powinniśmy zastanowić się nad umieszczeniem naszych środków w spółkach, zajmujących się produkcją materiałów budowlanych oraz prefabrykatów. To znacznie pewniejszy, choć mniej bezpośredni sposób na ulokowanie pieniędzy w sektorze.

Obligacje korporacyjne i skarbowe

Obecny kryzys doprowadził do sytuacji, w której obligacje skarbowe straciły wiele ze swojej atrakcyjności. Inflacja, niepewność dotycząca posunięć banków oraz niskie stopy procentowe skłaniają ludzi do inwestycji w papiery wartościowe emitowane przez korporacje. Duże, stabilne marki stanowią stosunkowo bezpieczne miejsce dla naszych pieniędzy. Naturalnie z takimi transakcjami związane jest ryzyko, ale aktualnie korporacje oferują lepsze na ogół warunki niż banki państwowe.

Exchange traded fund – fundusze inwestycyjne

To kusząca opcja dla osób, które dysponują nawet niewielkimi środkami finansowymi oraz małym doświadczeniem na giełdzie. Możliwość założenia portfela inwestycyjnego, który daje dostęp do światowego rynku, sprawiła, że możemy zarządzać naszymi środkami z domowego zacisza. Co ważniejsze, ETF daje możliwość operowania inwestorom, którzy – oprócz wkładu początkowego – chcą poświęcać nie więcej niż 150 dolarów na comiesięczne wpłaty. Ważne podczas samodzielnego operowania funduszami jest znalezienie domu lub biura maklerskiego, który zapewni niską prowizję transakcyjną. Dzięki temu unikniemy przykrej niespodzianki podczas przemieszczania kapitału.

Zarządzanie portfelem inwestycyjnym jest uzależnione od wielu czynników – wiedzy inwestora, charakteru, budżetu itp. – dlatego trudno jest wskazać jeden najbezpieczniejszy sposób na wejście w świat ETF. Dobrym początkiem dla laików będzie podążenie za światowymi trendami, czyli inwestycja w przedsiębiorstwa notowane na indeksie S&P 500. Tym sposobem nasz portfel będzie odzwierciedlał kondycje światowej gospodarki, która w długiej perspektywie – bo o takiej mowa w tej metodzie – zacznie piąć się w górę. Jeżeli brakuje nam pieniędzy na roczne wpłaty, ekspresowe pożyczki to dobry sposób, aby przywrócić wigor portfelowi.

Czego unikać podczas inwestycji?

Niezależnie od wybranego sposobu działania, najważniejszą cechą jest opanowanie. Jeżeli nie jesteśmy zaprawionymi graczami na giełdzie, to wykupywanie „dołków” oraz bardziej ryzykowne posunięcia są prostym przepisem na stratę pieniędzy. Inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem, a brak zimnej krwi oraz cierpliwości może doprowadzić nas do utraty wypracowanych zysków. Opowieści o ludziach, którzy stali się milionerami z dnia na dzień, to wyjątki. Na giełdzie, jak w życiu, nie ma prostych rozwiązań. Dlatego musimy zachować szczególną czujność, gdy ktoś oferuje nam „bezpieczną inwestycję, która zapewni szybki zysk”.