Portfel to przedmiot, który towarzyszy nam podczas praktycznie każdego wyjścia z domu. Niezależnie od rozmiaru i przeznaczenia, chcemy, aby służył nam przez długie lata, a także dobrze wyglądał w ręce. To sporo wymagań wobec tak niewielkiego przedmiotu, dlatego przed zakupem portfela warto zapoznać się z kilkoma poradami, które pozwolą wybrać najlepszą ofertę.

Skóra – wytrzymała, ponadczasowa i elegancka

Kluczową kwestią przy wyborze portfela jest materiał, z którego został wykonany. Naturalna skóra od lat stanowi numer jeden podczas wytwarzania portfeli i trudno się dziwić popularności tego materiału. Nic nie jest w stanie zastąpić unikalnego wyglądu skóry oraz jej trwałości. W tym wypadku jakość związana jest z nieco poważniejszym wydatkiem, ale wybierając skórę, nie wyrzucamy pieniędzy w błoto. Musimy pamiętać, że każdego dnia będziemy wielokrotnie wyciągać portfel z kieszeni, co w przypadku skóry ekologicznej lub modeli tekstylnych może doprowadzić do powstawania przetarć. Skóra naturalna jest łatwa w konserwacji, co daje nam gwarancję, że portfel będzie nam służył przez wiele lat. Na rynku możemy spotkać także droższe egzemplarze, łączące w sobie elegancję skóry oraz wytrzymałość włókna węglowego.

Rozmiar i styl

Na świecie jest tyle portfeli, ilu jest ludzi. Każdy z nas ma inne oczekiwania wobec portfela, dlatego przed zakupem powinniśmy zdecydować, jakie są nasze potrzeby. Niewielkie modele typu slim znakomicie sprawdzą się w ręku osób, które chętnie korzystają z kart płatniczych i nie potrzebują miejsca na bilon. Taki model to również świetny wybór dla ludzi biznesu, poszukujących lekkiego portfela, mieszczącego w sobie wizytówki oraz karty dostępu. Portfele damskie skórzane zwykle charakteryzują się większą ilością zdobień oraz intensywnymi barwami. Czerwień to klasyczny kolor, który będzie pasował do każdej torebki oraz kreacji. Z kolei mężczyźni preferują bardziej stonowane czarne lub brązowe portfele.

Dodatki oraz zapięcia

Przed zakupem warto sprawdzić materiał z jakiego wykonano dodatki. Powinniśmy unikać guzików, zapięć oraz zamków wykonanych z plastiku lub podobnych tworzyw. Najbezpieczniejszym wyborem jest naturalnie stal nierdzewna. Metal to materiał, który zasłużenie cieszy się znakomitą reputacją i nie ma w tym choćby grama przesady. Stalowe zapięcia nie ulegną uszkodzeniu przez długi czas, czego nie można powiedzieć o rzepach lub tańszych kompozytach. Nie oznacza to, że plastikowe elementy nie mogą dorównać jakością stalowym, ale ma to miejsce jedynie w przypadku markowych portfelu z wyższej półki. Jeżeli nie chcemy zbyt często wymieniać zapięć czy guzików, warto wybrać wykończenia z metalu.

Jakość wykonania

Jeżeli wybieramy się do sklepu, gdzie możemy obejrzeć z bliska wybrany model, warto przyjrzeć się jakości wykonania. Wystające nitki, nierówne szwy, słabo zamocowane zapięcia oraz inne niedoskonałości znacznie obniżają żywotność portfela. Nawet jeżeli mamy do czynienia z modelem wykonanym ze skóry i metalu, słaba jakość wykończenia może sprawić, że portfel zacznie się rozpadać po kilku miesiącach użytkowania.