Każdy posiadacz własnego domu czy mieszkania z pewnością prędzej czy później stwierdzi z zaskoczeniem, że nie ma już miejsca na przechowywanie swoich rzeczy. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem są szafy tworzone na wymiar. Jednak jak zaprojektować taki mebel, aby oferował wygodę i odpowiednią pojemność?

szafa na wymiar

W którym pomieszczeniu umieścić szafę?

Szafa na wymiar powinna zostać umieszczona tam, gdzie najczęściej będziemy z niej korzystać – to zapewni komfort użytkowania i przyspieszy odkładanie rzeczy na miejsce. Oczywiście, pewne kwestie są nie do przejścia i jeśli – przykładowo – w pokoju dziecka nie ma wystarczającej przestrzeni na umieszczenie w nim szafy na wymiar, warto zdecydować się na umieszczenie takiego mebla w pokoju rodziców, przedpokoju czy innym, dowolnie wybranym pomieszczeniu.

Zdecydowaną zaletą mebli do przechowywania przygotowywanych na wymiar jest ich dopasowanie do potrzeb, a także posiadanej przestrzeni. Zdarza się, że wnęka na szafę jest zdecydowanie większa od modeli, które podobają się właścicielom domu lub wręcz przeciwnie – zbyt mała, aby pomieścić przeciętne modele szaf dostępnych w sklepach. Choć szafy na wymiar są dość kosztowne, w takiej sytuacji zdecydowanie pomóc mogą pilne pożyczki: warto zapewnić sobie komfort, nie czekając wielu miesięcy, aż na koncie zbierze się odpowiednia kwota.

Drzwi do szafy – tak czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy szafa na wymiar powinna zostać wyposażona w drzwi. Najlepszą odpowiedzią na tak postawione pytanie jest: to zależy. Od czego? Przede wszystkim od preferencji właściciela domu, jednak nie bez znaczenia pozostaje również kwestia rozmiaru pomieszczenia. Jeśli bowiem szafa na wymiar ma znaleźć się w niedużej garderobie, gdzie tradycyjne drzwi lub modele przesuwne zajmowałyby po prostu zbyt dużo przestrzeni i uniemożliwiały jednoczesne korzystanie z wnętrza przez dwie czy trzy osoby – lepiej jest zrezygnować z drzwi. 

Warto jednak mieć na uwadze, że takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w pomieszczeniach, do których udają się tylko i wyłącznie mieszkańcy domu. Cała zawartość szafy jest bowiem widoczna już na pierwszy rzut oka, co daje pewne wrażenie nieładu nawet w przypadku najlepiej uporządkowanej szafy.

Wyposażenie szafy wewnątrz

To, jak będzie wyglądać wnętrze szafy, również powinno uwzględniać potrzeby osób, które będą z niej korzystać. Niektóre rozwiązania mogą okazać się kosztowniejsze od innych, jednak nie są to kwestie, w których wsparciem nie okażą się pilne pożyczki na nagłe wydatki. 

Warto zainwestować między innymi w drzwi z cichym domykaniem, a także specjalne wieszaki na spodnie czy wysuwane kosze na bieliznę. To zdecydowanie ułatwi korzystanie z szafy na wymiar i sprawi, że życie stanie się zdecydowanie prostsze.

W razie wątpliwości – poproś o pomoc

Zaprojektowanie własnej szafy na wymiar może być nieco kłopotliwe dla osób, które nie posiadają w tym zakresie większej wiedzy i doświadczenia. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy – choćby osoby zajmującej się na co dzień tworzeniem takich szaf. Wiedza i doświadczenie pozwolą podpowiedzieć najlepsze rozwiązania.