Oglądając Wilka z Wall Street świeciły Ci się oczy i zastanawiałeś się w jaki sposób zacząć swoją przygodę ze światem wielkiej finansjery? Warto zaznaczyć, że podejmowanie decyzji w wielkim i szybkim świecie finansjery to nie tylko aspekt merytoryczny. Świetny inwestor to taki, który nie tylko do perfekcji opanował odnajdywanie się w gąszczach tabelek i analiz finansowych. To również umiejętności miękkie, takie jak psychika, odporność na stres czy pewność siebie. Poniżej przedstawiam najważniejsze takie umiejętności świadczące o tym w jaki sposób inwestować.

Bądź sobą, w każdej sytuacji

Zaufaj swojej wiedzy i doświadczeniu. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie inwestycji, bądź do nich przekonany. Bądź pewien swojej strategii i konsekwentnie ją realizuj.

Dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy czekają

Jeśli podejmujesz decyzje na podstawie swojej wiedzy, doświadczeń i analiz i nie wpadniesz w panikę w momencie w którym dochodzi do wahań kursów. W oszczędzaniu nie liczą się drobne wahania, tylko długoterminowe trendy!

Otwarty umysł

Przekonanie o własnej wielkości i nieomylności może spowodować, że będziesz podświadomie szukał wyłącznie informacji potwierdzających Twoje przekonania i przyjętą strategię. Nadmierny upór to jeden z największych wrogów inwestorów! Kilka udanych inwestycji nie czyni jeszcze z Ciebie króla giełdy! Dlatego tak ważny jest sceptycyzm, elastyczność i otwarty umysł. Dobrym pomysłem jest również posiadanie planu B, nawet jeśli oznacza on pożyczkę.

Patrz na sprawę obiektywnie

Zawsze zadawaj sobie pytanie jaką motywacją kierowałeś się przy podejmowaniu określonej decyzji. Jeśli w tym procesie przeważa Twoje doświadczenie, analizy i liczby – super! Pełen obraz rynku ze specjalnym uwzględnieniem działań konkurencji, pozwoli Ci nie tylko uniknąć strat, ale i udoskonalać Twój plan.

Realizuj swój plan

Niestety łatwo pójść za tłumem, i śledząc reakcje dużych grup inwestorów podjąć nieodpowiednie decyzje, wbrew swoim odczuciom i strategii – bez analiz. Myśl niezależnie, spójrz na wydarzenia z zewnątrz, i staraj się patrzeć na świat z odpowiednim dystansem.

Rób sobie przerwy od inwestowania

Inwestowanie jest trochę jak uprawianie sportu – nie zawsze można być w najwyższej formie. Doświadczeni inwestorzy doradzają robienie sobie kilkutygodniowych przerw od inwestowania. To element higieny psychicznej. Pomaga nabrać dystansu do rynku, i odpocząć od inwestycyjnego stresu.

Bądź merytorycznie przygotowany

Pamiętaj, że absolutnym kluczem jest wiedza, powtarzanie I edukacja. Inwestowanie, a zwłaszcza pokaźnych kwot, to nie przelewki. To strategia, setki przeczytanych książek i godziny planowania! Nigdy nie inwestuj w coś, czego nie rozumiesz. To nie film!