Generalny remont małej łazienki wymaga dobrej organizacji oraz precyzyjnie wyliczonego budżetu. Całkowita wymiana urządzeń sanitarnych, a także skucie płytek i montaż nowych to nie tylko spory koszt, ale również konieczność takiego zaplanowania prac, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić domownikom korzystanie z łazienki. Dziś przyjrzymy się kwestii wydatków związanych z remontem małej łazienki.

Zaczynamy od ścian i podłóg, czyli demontaż i montaż płytek

Jeśli mamy w planach wymianę płytek, musimy w pierwszej kolejności uwzględnić w naszym budżecie koszt skucia tych starych. Za metr kwadratowy ściany do skucia zapłacimy około 20zł. Do tego doliczyć trzeba przygotowanie podłoża oraz montaż nowych płytek, co da nam dodatkowe 30-50zł za m2. Następnie musimy założyć jeszcze koszt zakupu samych płytek. W konsekwencji demontaż i montaż nowych płytek wraz z zakupem i robocizną będzie nas kosztował ok. 100zł za metr kwadratowy. Wartość tę musimy teraz pomnożyć przez powierzchnię ścian w naszej łazience. 

Za sam remont ścian możemy więc zapłacić 2500-3000zł, a licząc łącznie z podłogą, wyniesie nas to nawet 4000zł. 

Wymiana urządzeń sanitarnych

W następnej kolejności należy zastanowić się, ile nas będzie kosztowała wymiana urządzeń sanitarnych, a także ich montaż. Umywalkę możemy kupić już w cenie 200zł, z kolei zestaw podtynkowy z miska sedesową i deską może nas wynieść 1000-1500zł. Znacznie większym kosztem będzie zakup kabiny prysznicowej – będzie to wartość od 1000 do 2000zł. Koszt wanny będzie oscylował w podobnym przedziale cenowym. 

Kolejnym elementem wyposażenia łazienki będzie wisząca szafka z lustrem. Taki mebel to kolejny wydatek rzędu 250-500zł. 

Jeśli w ramach remontu łazienki mamy w planach również wymianę pralki automatycznej, to nasz budżet musi założyć na ten cel kwotę w granicach co najmniej 1000-1500zł. 

Urządzenia sanitarne oraz AGD do łazienki wyniosą nas więc nie mniej niż 3500zł, ale bezpiecznie musimy na ten cel przewidzieć około 5000zł. Ceny producentów na rynku bardzo się od siebie różnią, więc jeśli zależy nam na bardzo wysokim standardzie wyposażenia, ten punkt budżetu może być nawet dwukrotnie wyższy.

Pozostałe akcesoria

Gdy już mamy zaplanowany budżet na najważniejsze wyposażenie łazienki, możemy teraz zaplanować kilka innych wydatków, które poprawią funkcjonalność pomieszczenia i dodadzą mu stylu oraz estetyki. Będą to więc różnego rodzaju łazienkowe organizery, kosze na pranie, zestaw nowych ręczników kąpielowych czy innych dekoracji. Takie dodatkowe wyposażenie to koszt około 500-700zł.
Remont małej łazienki to spory wydatek. Musimy liczyć się z tym, że wydamy na niego około 10.000zł. W trakcie obliczania naszego budżetu remontowego może się okazać, że na realizację inwestycji zabraknie nam funduszy. Wówczas warta uwagi opcją będzie szybka pożyczka online, która pozwoli uzupełnić brakującą kwotę. Dobrze zaplanowany budżet oraz zorganizowana ekipa remontowa to klucz do powodzenia całej inwestycji, a także gwarancja efektu, jaki nas w pełni zadowoli.