Masz świetny niepowtarzalny pomysł na startup, posiadasz budżet albo już znalazłeś inwestora? To w takim razie do zrobienia pozostaje jedna, ale bardzo ważna rzecz – nauczyć się prawidłowo zarządzać finansami!

Zarządzanie finansami – na czym polega?

Własny biznes składa się z różnych etapów i należy przygotować się na ich zmienność. 

Na każdym etapie podejście do budżetu i wydawania pieniędzy powinno być inne. 

Pierwszy etap – prototypowanie. 

To jest początkowy etap, a więc warto wydać więcej pieniędzy raczej na produkt, niż na marketing i reklamę. Także dobrym pomysłem na samym początku będzie stworzenie maksymalnego planu budżetowego, aby nie wydać więcej finansów, niż było przewidywane.

Drugi etap – ulepszenie prototypu. 

Pojawiają się pierwsi klienci, czas zacząć tworzyć plan finansowy, który dzieli się na dochody i wydatki. W dochodach należy uwzględnić oczekiwane przychody, a w wydatkach – koszty na wynajem biura, marketing i reklamę, pensje i tak dalej.

Trzeci etap – bieżące reagowanie na sytuacje.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej często bywa nieobliczalne. Czasami oczekujesz wysokiego przychodu, a dostajesz same straty. A więc warto sobie odkładać finanse na czarną godzinę, aby szybko nie zbankrutować.

Wydatki – unikaj tego!

Niektóre wydatki mogą po prostu zniszczyć startup.

  1. Biuro

Wynajem biura, nie mówiąc już o zakupie – nie jest rzeczą pilną. Przecież każdy wie, że startupy, które odniosły największy sukces, powstały się w garażach czy pokojach akademików studenckich. Tak więc najpierw można pracować w domu, koordynując projekt za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Co do dyskusji i burzy mózgów z zespołem – możesz skorzystać się z niedrogich przestrzeni coworkingowych. 

Wynajem czy zakup biura ma sens wtedy, gdy produkt już przynosi większe zyski. 

  1. Konferencje

Konferencje są polem dla oszczędzania swojego budżetu. Po pierwsze, spróbuj nawiązać współpracę z organizatorem konferencji, w której chciałbyś uczestniczyć. Na przykład, można zaoferować bezpłatne zamieszczenie ogłoszenia o wydarzeniu na swojej stronie internetowej w zamian za bilety na konferencję. Po drugie, jeśli organizatorzy nie są zainteresowani współpracą, możesz zaprosić na kawę speakerów, które Cię najbardziej interesują. Z reguły te osoby są otwarte na nowe znajomości, a także chętnie się podzielą swoim doświadczeniem i poznają Twoje. 

Im więcej pieniędzy oszczędza się na początku, tym większe szanse na szybsze zyski ze sprzedaży produktu. W większości przypadków startup można zacząć prowadzić bez dodatkowych kosztów, takich jak wynajem biura, zakup komputerów i niepotrzebna reklama.