Chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim budżetem i nie wydawać pieniędzy na rzeczy niepotrzebne? W tym Ci pomogą dobre nawyki finansowe – poznaj główne zasady!

Finanse osobiste – plany i cele

  1. Uporządkowany budżet

Przede wszystkim należy uporządkować budżet – musisz wiedzieć, ile zarabiasz i wydajesz, a ile chcesz oszczędzać. Pierwszym krokiem jest wybór narzędzia – budżet można prowadzić na kartce lub w zeszycie, w Excelu albo też zwrócić uwagę na różnorodne aplikacje mobilne. Dalej spisujesz wszystkie przychody, wydatki i koszty nieregularne. Ostatnim krokiem w uporządkowaniu budżetu jest stworzenie planu oszczędzania – przyjrzyj się swoim wydatkom, z czego tak naprawdę jesteś w stanie zrezygnować?

  1. Planowanie wydatków

Budżet jest uporządkowany, to oznacza, że wiesz, jaki jest Twój miesięczny dochód i ile z tego możesz odłożyć. Czas na zaplanowanie wydatków. Staraj się wydawać mniej, niż możesz sobie pozwolić. Zamiast impulsywnych rozchodów na niepotrzebne rzeczy możesz odkładać pieniądze na bardziej globalne cele finansowe.

  1. Dodatkowy dochód

Jeśli pracujesz w biurze przez osiem godzin, to wcale nie oznacza, że nie masz możliwości zarobić przez resztę czasu. Myślisz, że nie posiadasz energii na to? Spróbuj najpierw, a dopiero potem wyciągniesz wnioski.

  1. Cele finansowe

Bez celów żadne oszczędzanie się nie sprawdzi. Jeśli nie wiesz, gdzie chcesz dotrzeć, to jak zbudujesz trasę? Musisz dokładnie określić wszystkie swoje cele finansowe, a możesz nawet wziąć kartkę i wszystko zanotować!

  1. Cena

Kupując jakiś przedmiot, warto porównać ceny na rynku, oczywiście w stosunku do jakości – o tym wie prawie każdy. Jednak ważnym jest również wzięcie pod uwagę nie tylko kosztu samej rzeczy, ale również jej utrzymania. 

Błędy finansowe

Jakie są typowe błędy finansowe, które popełniamy na co dzień?

  • Wydawanie wszystkich pieniędzy

Jeśli będziesz wydawać wszystko, co masz, a nawet więcej, to nigdy nie zarobisz na większe cele finansowe.

  • Emocjonalne zakupy

Ludzie często impulsywnie kupują rzeczy, z których później nie korzystają. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy biorą duże pożyczki na takie rzeczy. W tym przypadku zaczynają pracować nie na siebie, a na banki. 

  • Brak poduszki finansowej

Czasami pojawiają się niespodziewane sytuacje, które wymagają poniesienia kosztów. Aby nie brać pożyczki, warto sobie zawsze odkładać środki na “czarną godzinę”.

Umiejętność zarządzania budżetem pozwoli na stopniowe zwiększenie Twoich możliwości. Pamiętaj, że aby mieć dobrą przyszłość, musisz już teraz zacząć dbać o swoje finanse!