Jogging to sport cieszący się rosnącą popularnością w różnych grupach wiekowych. W ciepłe dni na chodnikach możemy zobaczyć zarówno biegających nastolatków, jak i osoby po 60-tym roku życia. Nic w tym dziwnego, bowiem aktywność ta, jeśli nie ma ku jej uprawianiu medycznych przeciwwskazań, jest doskonałym sposobem na zadbanie o formę oraz samopoczucie. Aby jednak czerpać maksimum przyjemności z biegania, warto wcześniej się do niego przygotować, a  pomoże nam w tym odpowiednio dobrany strój oraz akcesoria.

Strój biegacza 

Strój do joggingu to nie tylko element ładnego wyglądu, ale przede wszystkim wygoda oraz bezpieczeństwo podczas uprawiania tego sportu. Dopasowując strój należy zacząć od bielizny. Najlepszym wyborem będzie ta bezszwowa i termoaktywna, która pomoże odprowadzić wilgoć na zewnątrz i jednocześnie nie będzie powodowała otarć. Kolejną warstwę stanowi koszulka, która również powinna być wykonana z oddychającego materiału. Koszulka czy top do biegania powinny być dopasowane do ciała, lecz tym samym niezbyt ciasne, by nie krępowały ruchów. Podobna zasada dotyczy spodenek oraz legginsów joggingowych. Powinny one przylegać do ciała, lecz nie powodować ograniczenia ruchomości stawów biodrowych i kolanowych. 

Buty do biegania

Elementem stroju biegowego, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi, są buty. To właśnie one zapewniają nam stabilizację oraz amortyzację podczas biegania. Należy więc postawić na modele dedykowane tej dyscyplinie sportu i dopasować je dodatkowo do rodzaju nawierzchni, po której będziemy najczęściej biegać. Przykładowo, jeśli będzie to asfalt, obuwie powinno mieć większą amortyzację niż to, które byśmy założyli do biegania po piasku czy trawie. Pomoc w zakresie doboru opowiedniego obuwia do joggingu uzyskamy niemal w każdym sklepie z akcesoriami sportowymi.

Koszt stroju do biegania wraz butami to wydatek rzędu ok. 400-600zł i nie unikniemy go, jeśli chcemy zapewnić sobie komfort i beezpieczeństwo podczas sportu. Jeśli chwilowo brakuje nam gotówki na zakup stroju do joggingu, możemy wesprzeć się finansowaniem zewnętrznym w postaci pożyczki przez internet

Akcesoria do biegania

Aby czerpać jak najwięcej korzyści z biegania, warto wyposażyć się w kilka przydatnych akcesoriów. Jednym z nich będzie bidon na napój z uchwytem, który możemy zaczepić o pasek spodenek. Nawadnianie jest bowiem niezbędnym elemetem efektywnego treningu biegowego, więc zamiast nieporęcznej, plastikowej butelki, możemy wziąć ze sobą dopasowany do kształtu dłoni bidon.

Kolejnym gadżetem, który warto mieć podczas biegania, jest opaska sportowa. To akcesorium to nic innego jak bransoleta z opcją liczenia kroków, kalorii, mierzenia tętna i innymi funkcjami zależnymi od stopnia zaawansowania urządzenia. Dzięki opasce możemy na bieżąco śledzić swoje osiągnięcia sportowe i pobijać kolejne rekordy. Uzyskane za jej pomocą dane można również gromadzić w aplikacji na smartfon zintegrowanej z opaską. Taki gadżet będzie nas kosztował 150-200zł.

Tak przygotowani możemy rozpocząć swój pierwszy trening biegowy i zacząć czerpać korzyści z tego wyjątkowego sportu, który pokochały miliony ludzi na całym świecie.