Własny kot rasowy do niedawna był rarytasem. Dziś jest jednym z powszechnie spotykanych zwierzęcych członków rodziny. Rasy kotów różnią się przede wszystkim wyglądem, ale też zachowaniem oraz cechami charakteru. Zatem, wybór pupila pasującego osobowościowo do właściciela, wcale nie jest taki prosty.

Co to znaczy kot rasowy?

Międzynarodowa Organizacja Felinologiczna, która zrzesza hodowle kotów rasowych, do tej pory wyodrębniła około pięćdziesięciu oficjalnych ras. Podstawą do określenia zwierzęcia jak rasowego, jest posiadanie przez niego rodowodu. Oprócz tego kot musi wykazywać wszystkie charakterystyczne dla swojej rasy cechy. Hodowca natomiast musi wykazać, że od co najmniej pięciu pokoleń wstecz, zajmował się wyłącznie zwierzętami tej jednej rasy.

Jak wybrać?

Przy wyborze nowego członka rodziny, przyszły właściciel powinien kierować się trybem życia, jaki prowadzi oraz cechami własnej osobowości. Należy unikać sytuacji, w której osoba dużo podróżująca, kupuje np. kota rasy sfinks, wymagającego uwagi i czułości. W takim wypadku zwierzak na pewno nie będzie szczęśliwy.

Poniżej ranking dziesięciu najbardziej pożądanych ras kotów wraz z ich krótką charakterystyką i orientacyjną ceną.

Kot perski

Długowłosy, z płaskim nosem. Przeznaczony dla osoby, dla której własny kot rasowy będzie pełnił rolę głównie estetyczną i towarzyską. Niezbyt aktywny i bardzo spokojny. 

Cena orientacyjna: do 1000 zł.

Kot syberyjski

Duży kot, charakteryzujący się mocną, zaokrągloną budową i wyjątkowym futrem. Elegancki i dostojny, porusza się z niebywałą gracją.

Cena orientacyjna: od 1 800 do 2 100 zł

Kot Ragdoll

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zachowaniu – brany na ręce wiotczeje jak szmaciana lalka. Kot doskonale nadający się dla rodzin z dziećmi. Bardzo łagodny, przyjacielski o nieco flegmatycznym temperamencie. 

Cena orientacyjna: od 2 000 do 2 500 zł


Kot Maine Coon

Na pierwszy rzut oka wygląda jak krzyżówka rysia z szopem. Dla osoby której własny kot rasowy ma być pokaźnych rozmiarów, Maine Coon będzie doskonałym wyborem. Łagodny olbrzym, bardzo energiczny i przyjacielski. 

Cena orientacyjna: od 2 000 do nawet 3 000 zł, to całkiem spora kwota, więc w przypadku braku funduszy rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki krótkoterminowe.

Kot sfinks

Muskularny zwierzak, którego cechą charakterystyczną jest nagość i całkowity brak sierści oraz włosów. Koty rasy sfinks są obiektem marzeń dla prawdziwych pasjonatów. Ze względu na swój wygląd wymagają częstej pielęgnacji i opieki. Niezwykle uczuciowe oraz emocjonalne, wymagają ciągłej obecności swojego właściciela.

Cena orientacyjna: około 2 500 zł

Kot birmański

Idealny wybór dla kogoś, dla kogo własny kot rasowy ma być uosobieniem piękna. Delikatny, aktywny, spokojny i radosny zwierzak o zachowaniu prawdziwego arystokraty.

Cena orientacyjna: około 3 000 zł.

Kot Turecka angora

Jedna z najstarszych ras kotów powstała bez ingerencji człowieka. Piękne i dostojne. Swoja uwagę szczególnie skupiają na jednym, wybranym przez siebie domowniku. Towarzyskie i „gadatliwe”.

Cena orientacyjna: ponad 3 000 zł

Kot syjamski

Również jest jedną z najstarszych ras. Pochodzi z terenów dzisiejszej Tajlandii. Kot syjamski charakteryzuje się trójkątną głową i smukłą budową ciała. Zachowaniem i stopniem przywiązania do człowieka, bardzo przypomina psa. 

Cena orientacyjna: od 1 500 do 2 000 zł.

Kot egzotyczny krótkowłosy

Można go określić, jako krótkowłosą odmianę kota perskiego. Idealny dla osoby której własny kot rasowy ma być uosobieniem ciszy. Mimo milczenia, bardzo aktywny.

Cena orientacyjna: od 2 500 do 3 000 zł

Kot bengalski

Domowy mruczek o iście lamparcim umaszczeniu. Krzyżówka dzikiego kota bengalskiego z kotem domowym. Żywiołowy i bardzo ciekawski, ze słabością do błyskotek.

Cena orientacyjna: około 3 000 zł

Śledząc poszczególne hodowle kotów rasowych i planowane przez nich mioty, musimy mieć na uwadze ogromne zainteresowanie tymi zwierzakami. Rezerwacja wymarzonego pupila jest niestety równoznaczna z wpłaceniem konkretnej sumy pieniędzy. Aby mieć możliwość szybkiej rezerwacji, najlepiej pomyśleć o pożyczce krótkoterminowej. Pieniądze otrzymamy nawet w 15 minut, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nikt nas nie ubiegnie w zakupie kociaka