Odpowiednia oferta najmu z dopasowaną ceną to recepta na wynajem mieszkania w 24 godziny. Jak jednak zaaranżować mieszkanie, aby trafiło ono w gusta osób poszukujących lokum?

1. Wybierz odpowiednią grupę docelową

Przygotowanie mieszkania pod najem trzeba zacząć od tego, komu to mieszkanie chcemy wynająć. Czy będzie to rodzina z dzieckiem czy np. studenci? Każda grupa docelowa ma inne wymagania.

Studenci będą potrzebowali podstawowych mebli – łóżka, biurka i szafy, mile widziana jest zmywarka, a warunkiem niezbędnym dostęp do internetu.

Innych rzeczy potrzebuje rodzina z dzieckiem. W ich przypadku skąpe meble będą autem, gdyż rodzina najczęściej ma swoje rzeczy. Zazwyczaj tych rzeczy mają bardzo dużo więc dodatkowym plusem jest piwnica lub komórka lokatorska.

2. Odpowiednia kolorystyka

Bez względu na to, komu wynajmujemy mieszkanie, wykończenie i wyposażenie, muszą być odpowiednio dobrane. Jeżeli sami odpowiadamy za wygląd wnętrza, to starajmy się trzymać prostych form i jak najbardziej neutralnej kolorystyki. Najemcy wystarczy, by meble były schludne i trwałe.

3. Wyposażenie

Ważnym elementem przygotowań jest sprawdzenie wszystkich sprzętów. Musi działać oświetlenie, instalacja gazowa, elektryczna, wentylacja i woda. Warto też sprawdzić czy działa powierzony najmujący sprzęt AGD m.in kuchenka, piekarnik, lodówka, pralka czy zmywarka.

Jeżeli jaki sprzęt nie działa np. kuchenka, to jest odpowiedni czas kiedy powinniśmy niedziałającą rzecz wymienić na nową. Wyposażenie AGD jest ważnym elementem w mieszkaniu dla wynajmującego. Dlatego też warto wyposażyć mieszkanie w niezbędne sprzęty, które zachęcą do wynajęcia mieszkania i podwyższą cenę najmu. Jeżeli brakuje gotówki na takie wyposażenie, może w tym pomóc szybka pożyczka przez internet.

4. Porządek

Przed przygotowaniem oferty i udostępnieniem mieszkania, ważnym elementem jest posprzątanie go. Należy dokładnie wszystko umyć m.in. okna, podłogi, łazienkę czy piekarnik.

Wpływa to na lepsze postrzeganie oferty przez zainteresowanych, a jeśli wynajmujący dostanie klucze do czystego mieszkania, w takim samym stanie mieszkanie musi oddać – jeżeli będzie brudne, koszt sprzątania można potrącić z kaucji.

5. Odpowiednie dodatki

Kolejnym elementem przygotowania mieszkania są dodatki. Warto poczytać o home stagingu czyli o tym jak za pomocą dodatków ożywić wnętrze, aby przyszły wynajmujący, oglądając oferty i mieszkanie poczuł się komfortowo i przytulnie.

6. Dobre zdjęcia

Kiedy mieszkanie będzie gotowe, należy przygotować dobre zdjęcia do oferty. Muszą one przykuwać uwagę i pokazywać jak największy fragment pokoju czy pomieszczenia. Warto robić zdjęcie z dołu, wówczas pomieszczenie wydaje się być większe.

7. Czytelne ogłoszenie

Ogłoszenie powinno być krótkie i konkretne. Powinno zawierać wszystkie ważne informacje dla konkretnej grupy docelowej.

W ofercie warto podać wszystkie koszty – najmu, czynsz i opłaty.

Najlepiej ogłoszenie zamieścić w kilku miejscach, aby jak najwięcej potencjalnych zainteresowanych mogło je zobaczyć.

8. Przygotuj odpowiednie dokumenty

Warto wcześniej przejrzeć i sprawdzić  wszystkie dokumenty np. numer księgi wieczystej. Spotykając się z potencjalnymi najemcami dobrze mieć przy sobie wzór umowy najmu.

9. Poinformuj spółdzielnię

Po podpisaniu umowy najmu, pamiętaj o poinformowaniu spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnot, o wynajmowaniu mieszkania i podaniu telefonów kontaktowych do najemców w razie awarii.