Zestaw kina domowego może zafundować wrażenia wcale nie gorsze od profesjonalnej sali. I wbrew powszechnej opinii nie musi kosztować fortuny. Kluczem do sukcesu jest właściwy dobór elementów składowych. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że finalna jakość efektów dźwiękowych całego zestawu zależy w równiej mierze od wysokiej jakości poszczególnych podzespołów. Jakie są zasady doboru sprzętu do kina domowego?

1. Akustyka pomieszczenia

To ona w głównej mierze determinuje wybór i rozmieszczenie poszczególnych elementów zestawu. W najlepszej sytuacji są właściciele stosunkowo dużych pomieszczeń, w których genialne efekty zapewni system 7.1 zbudowany aż z ośmiu głośników.

Do mniejszych sal polecić można system 5.1, a do naprawdę niewielkich – dobrej jakości soundbar, na który przeznaczyć należy około tysiąca złotych.

2. Dobór amplitunera

Amplituner to serce zestawu. Jeżeli poważnie myślimy o stworzeniu domowej sali kinowej, kiepskim pomysłem będzie kupowanie tańszych zamienników. Niższa cena w tym przypadku oznacza wyłącznie gorszą jakość, która w konsekwencji przełoży się na obniżenie parametrów całego zestawu kina domowego.

3. Rozmieszczenie głośników

ma kluczowe znaczenie dla jakości uzyskanych efektów. Czołowi producenci głośników dobierają ich parametry uwzględniając orientacje wszystkich elementów w przestrzeni. W zaawansowanych zestawach poszczególne głośniki rozmieszczone są z dokładnością do kilku centymetrów.

Odrębną kwestią pozostaje rozmieszczenie głośników wysokościowych, których wyłącznie precyzyjne ulokowanie zapewni uzyskanie spodziewanych efektów. Warto jednak przyłożyć się do tego zadania, by w nagrodę cieszyć się doskonałymi wrażeniami dźwiękowymi.

4. Ustawienie subwoofera

Subwoofer to specjalny głośnik, który odpowiada za odtwarzanie niskich tonów. Aby działał wydajnie, musi być nie tylko właściwie zaprojektowany, lecz także odpowiednio ulokowany. Niskie tony mogą być pochłaniane lub tłumione chociażby przez…. meble. Dlatego nierzadko zdarza się, że zestaw kina domowego wyposażony jest w dwa subwoofery.

5. Tanie NIE jest dobre

Pomiędzy bajki włożyć należy opowieści o bardzo tanich zestawach kina domowego, które oferują świetne efekty dźwiękowe. Dlaczego? Najprościej zaoszczędzić na jakości wykonania, brzmienia, czy elementach konstrukcyjnych.

Z drugiej strony nie ma górnej granicy sumy, która można przeznaczyć na zestaw kina domowego. Rozsądnym optimum dla Kowalskiego jest kwota rzędu 2000 zł. Wystarczy ona na właściwy dobór sprzętu, który w większości pomieszczeń zapewni świetne efekty dźwiękowe.