Od kilku już lat ilość kart kredytowych posiadanych przez Polaków stale rośnie. Wystarczy przypomnieć, że w Polsce obecnie wydanych jest już ponad 10 milionów kart. Niestety wiele osób korzysta z kart w sposób niewłaściwy. Banki często reklamują karty kredytowe przekonując, że korzystanie z nich nic nie kosztuje. Nie jest to do końca prawdą.

Oprocentowanie i opłaty

Oczywiście korzystanie z karty kredytowej może być zupełnie darmowe. Jednak, aby było to możliwe konieczne jest spełnienie kilku warunków. Warunki te różnią się w zależności od oferty banków. W jednych przypadkach korzystanie z karty będzie darmowe jeśli wykona się określoną minimalną ilość operacji. Oznacza to, że aby korzystać z karty bezpłatnie w każdym miesiącu pamiętać należy, aby dokonać za jej pomocą zakupów na określoną minimalną kwotę. Jeśli chodzi o koszty użytkowania karty to należy szczególną uwagę zwrócić także na oprocentowanie karty kredytowej. Chcąc skorzystać z oferty karty kredytowej  należy dokładnie zapoznać się z warunkami oprocentowania. Oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku.

Okres spłat

Jeśli nie chce się ponosić kosztów związanych z posiadaniem karty kredytowej koniecznie należy pilnować okresów spłat. W zależności od oferty banku okres ten może być różny. Pilnowanie okresu spłaty jest o tyle ważny, że jeśli w tym czasie dokonamy spłaty kwoty, która została wydana z karty wówczas nie zostaną naliczone odsetki od wykorzystanej kwoty. Pamiętać należy także, że ewentualne odsetki naliczane nie będą od dnia końca okresu spłaty, lecz od dnia dokonania zakupu kartą kredytową.

Spłata minimalna

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy kwota spłaty przewyższa w danym momencie nasze możliwości finansowe. Innymi słowy nie jesteśmy w stanie spłacić całości zadłużenia. Nie jest to jeszcze powód do paniki. W takiej sytuacji wystarczy dokonać spłaty minimalnej. Jest to określony procent od całej kwoty zadłużenia. Aby mieć pewność, że co miesiąc będzie spłacana przynajmniej kwota minimalna warto jest ustawić na swoim koncie tzw. autospłatę.

Bankomaty

To co z pewnością należy odradzić to korzystanie z bankomatów za pomocą karty kredytowej. Przede wszystkim warto pamiętać, że każda wypłata środków w bankomacie za pomocą karty kredytowej obciążona jest bardzo wysoką prowizją.

Zalety karty kredytowej

Największą zaletą karty kredytowej jest możliwość skorzystania z dodatkowych środków finansowych. Jest to ogromna korzyść choćby w przypadku nieoczekiwanego wypadku losowego. Np. nieoczekiwanej awarii samochodu i konieczności naprawy. Pamiętać jedynie trzeba o tym, aby robić to z głową.