Sprzedaż ratalna jest coraz popularniejszą formą zakupów, gdyż zdecydowanie ułatwia zakupy osobom, które nie posiadają oszczędności. Zakupy na raty dają możliwość nabycia sprzętów, które akurat są niezbędne w domu, a zabrakło na nie gotówki.Na czym polegają zakupy na raty oraz co warto o nich wiedzieć?

Brak wystarczającej gotówki

Jest to podstawowy powód zakupów na raty. Planując domowy budżet często coś wymyka się nam spod kontroli i potrzebujemy wsparcia finansowego, na przykład na zakup nowego sprzętu do domu, gdy stary nagle się zepsuł. Zdarzają się bowiem sytuacje, które nie pozostawiają nam wyboru. Zakupy na raty są wówczas wygodną formą, gdyż miesięczne obciążenie finansowe związane z ich spłatą nie jest duże. Jednym słowem, zamiast wydać jednorazowo 1500 złotych na nowy smartfon, płacisz miesięcznie po 150 złotych raty ( + kwota za odsetki z tytułu pożyczki – 20% wartości zamówienia). Przeważnie wpłata pierwszej raty następuje dopiero za miesiąc, co również nie jest bez znaczenia. Zakupy na raty pozostawiają gotówkę w naszej kieszeni, a wymarzony sprzęt jest nasz, już możemy z niego korzystać i się nim cieszyć.

Raty 0%

Decydując się na zakupy na raty musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość miesięcznej raty i jej koszty (oprocentowanie). Wyjątkiem są oferty typu raty 0%. Taki zakup nic nas nie kosztuje, tzn. jeżeli kupimy wycieczkę za 3 000 zł  i rozłożymy to na 10 rat, to co miesiąc płacimy 300 złotych i ani grosza więcej.

Szybko i wygodnie

Zakup na raty jest bardzo szybkim i wygodnym rozwiązaniem. Formalności w banku związane z pożyczeniem gotówki zazwyczaj zabierają dużo czasu. Przeważnie banki żądają więcej dokumentów. Proces przyznawania kredytu czy pożyczki zajmuje kilka dni i wymaga zgromadzenia większej ilości dokumentów. Mając pozytywną historię kredytową możemy kupić sprzęt na raty zaledwie w kilka minut. Formalności ograniczone są do minimum.

Historia kredytowa

Zakupy na raty mają jeszcze jedną zasadniczą zaletę. Spłacając raty w terminie budujemy pozytywną historię kredytową. Bank nabiera do nas zaufania i z czasem łatwiej będzie nam uzyskać kredyt na większą kwotę, np. na własne mieszkanie.

Sprawdź również: caracteristicas de un prestamo