Wakacje to czas, w którym marzymy o tym, by beztrosko odpoczywać po ciężkim sezonie, czy to nauki czy pracy. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na słodkie lenistwo. Dla wielu osób, okres wolny od edukacji czy urlop, to czas, który przeznaczają na szukanie dodatkowych źródeł zarobku. Praca dorywcza to najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji. Jak można dorobić w wakacje?

Ucz innych

Korepetycje to wspaniała okazja na dorobienie w sezonie wakacyjnym. Wielu uczniów nie może sobie pozwolić na labę, gdyż muszą przygotować się do poprawek. To właśnie oni często proszę o pomoc np. studentów. Na korepetycjach można dorobić nawet i do kilkudziesięciu złotych za godzinę.

Gastronomia

Wakacje to okres wzmożonego popytu na pracowników w szeroko rozumianej gastronomii. Wiąże się to z faktem, że wielu studentów, którzy do tej pory pracowali w lokalu, wraca na ten czas do swojego domu, zawieszając pracę. Jednocześnie, pizzerie i puby odwiedza większa ilość osób. Łatwo zatem załapać się w takich miejscach. Zarobek zależny jest od miasta. Można powiedzieć, że za godzinę pracy można uzyskać wynagrodzenie między 15-30 zł netto. Pamiętajmy, że zazwyczaj dorobimy też na napiwkach.

Copywriting

Pisanie tekstów przez internet staje się coraz bardziej popularne. W sieci powstają nowe portale, które zrzeszają copywriterów nawet i bez doświadczenia. Stawki za 1000 znaków ze spacjami zaczynają się od 1,3 zł, a kończą nawet na ok. 30 zł, w zależności od jakości tekstu. Jeśli więc czujemy się dobrze w pisaniu, a dodatkowo inni potwierdzają fakt, że mamy lekkie pióro, copywriting może okazać się prostym i przyjemnym sposobem na zarabianie.

Zbiory

Późna wiosna i całe lato, a także część jesieni, to sezon na zbiory warzyw i owoców. Wynagrodzenie bywa bardzo różne i zależy zarówno od rodzaju surowca, jak i zaangażowania. Niektórzy rolnicy płacą od kilogramów, inni za godziny. Przy dużym zaangażowaniu można zarobić między kilkadziesiąt a 100 zł.

Wykładanie towaru

Wśród prac sezonowych możemy również wymienić wykładanie towaru w markecie. Olbrzymią zaletą tej aktywności jest możliwość wykonywania obowiązków w godzinach porannych, co umożliwia zagospodarowanie pozostałej części dnia na wakacyjne zabawy. W większości przypadków pracodawcy oferują umowę zlecenie w połowie wymiaru czasu pracy. Stawki najczęściej nie przekraczają najniższej krajowej. Można zatem liczyć na 14,7 zł brutto za godzinę pracy.

Opieka nad dziećmi

Opieka nad dziećmi to praca dorywcza, na którą jest popyt przez cały rok. Średnio zarobki kształtują się między 10 – 15 zł za godzinę pracy.

Sprzątanie mieszkań i domów

Dobrym sposobem na dorobienie jest sprzątanie domów i mieszkań. To praca, która pozwala zarobić między 200-400 zł tygodniowo przy zaangażowaniu na poziomie piętnastu godzin.

Wyprowadzanie psa

W okresie urlopowym, kiedy ludzie wyjeżdżają na wakacje, nie zawsze mogą zabrać ze sobą czworonoga. Wyprowadzanie i karmienie psa to okazja na zarobek. Za trzy krótkie spacery w trakcie dnia można zarobić nawet i 20 zł.

Ankieter internetowy

Kolejną szansą na dodatkowy zarobek jest wypełnianie ankiet internetowych. Wynagrodzenie sięga rzędu 15-30 zł brutto za godzinę. Zazwyczaj można pracować kilka godzin dziennie.

Wychowawca kolonijny

Wreszcie bardzo przyjemna, choć odpowiedzialna praca dorywcza to wychowawca kolonijny. Wymaga ona wcześniejszego ukończenia kursu, ale stwarza możliwość na wysoki zarobek. Za dwutygodniowy turnus można liczyć na wynagrodzenie nawet rzędu 2000-2500 zł brutto.