Wraz z nastaniem wiosny, większość z nas powoli zaczyna myśleć o wakacjach. W naszym kraju wciąż najbardziej popularne są wakacyjne wyjazdy podczas letnich miesięcy, chociaż oczywiście sporo osób korzysta również z ofert wiosennych oraz jesiennych. Urlop na własną rękę czy z biurem podróży? Opcja all inclusive czy wakacje zorganizowane od a do z samodzielnie? Co się bardziej opłaca? Sprawdźmy.

Wakacje all inclusive z biurem podróży

Wakacje all inclusive  to spełnienie marzeń tak wielu polskich rodzin. Wygodny hotel z pięknym widokiem, baseny i atrakcje dla dzieci, nielimitowany dostęp do pysznych drinków – właśnie to kojarzy się z wakacjami all inclusive. Nie jest to jednak opcja tania –  w szczycie sezonu wyjazd all inclusive do popularnych destynacji w Hiszpanii, we Włoszech lub w Portugalii to wydatek kilku tysięcy złotych. Urlop gdzieś dalej, na przykład w Azji lub w Afryce, to tak naprawdę jeszcze większe koszty. Bardziej opłacają się oferty last minute, właśnie na takie warto polować. Ceny potrafią wtedy spadać nawet o 50%, zatem można znaleźć naprawdę bardzo atrakcyjne oferty. Trzeba jednak nastawić się na niepewność aż do samego końca, dysponować możliwością wzięcia urlopu z dnia na dzień, a także naprawdę szybko się pakować.

Wczasy na własną rękę

Jak zorganizować wczasy na własną rękę w dużo mniejszym kosztem niż wakacje all inclusive z biurem podróży? To wcale nie jest trudne. Właśnie tak planuje swoje wakacje coraz więcej Polaków, którzy uwielbiają podróżować, jednak nie chcą przepłacać. Przykładowo dzięki z czasem zorganizowanym na własną rękę zwykle dużo mniej wydaje się na jedzenie, bo kupując posiłki u tak zwanych lokalsów można naprawdę sporo zaoszczędzić w porównaniu do ofert cenowych z biur podróży. Często udaje się również upolować znacznie tańsze bilety lotnicze, szczególnie, jeżeli korzysta się z okresowych obniżek i promocji linii lotniczych.

Od czego zacząć organizację wczasów na własną rękę?

Organizując wczasy na własną rękę dobrze jest określić budżet. Warto mieć odrobinę finansowego zapasu, w czym może pomóc na przykład pożyczka na wakacje. Koszty warto pogrupować na różne kategorie, uwzględniając w nich podróż, nocleg, wyżywienie oraz wydatki na atrakcje. Zakładając określoną kwotę w każdej z kategorii, można szukać biletów lotniczych spełniających te kryteria, adekwatnych noclegów czy wreszcie można zaplanować, z jakich lokalnych atrakcji zechce się skorzystać. Zwykle wycieczka zorganizowana we własnym zakresie jest tańsza niż koszty wakacji all inclusive z biurem podróży. Czas urlopu można spędzić we własnym tempie, jednocześnie mając ogrom satysfakcji z tego, że wszystko zaplanowało się samodzielnie.